Záhrada na jeseň

Aj ročné obdobie akým je jeseň, má v záhrade svoje čaro. Prinášame rady ako sa o záhradu na jeseň starať, ponúkame Vám niekoľko druhov rastliniek, pomocou ktorých si záhradu v tomto ročnom období skrášliť. Za takúto jesennú starostlivosť sa Vám záhrada odvďačí peknou paletou farieb a zdravým vzhľadom.

Okrasná záhrada so sladkými plodmi?

Nájdite si v záhone či v širšom okolí domu miesto pre sadenice jahôd. Oddych v okrasnej záhrade si tak môžte osladiť sladkými plodmi.
Jeseň je obdobie vhodné na výsadbu jahôd. Sadenice jahôd dávame do vopred pripravenej pôdy. Dôkladne odburinenej a zásobenej živinami. Najvhodnejší čas na výsadbu je koniec augusta až začiatok septembra, keď nás už nesužujú vysoké horúčavy. Čím skôr sadenice jahôd vysadíme, tým krajšie rastliny sa nám vyvinú a to je základ pre vyššiu úrodu v budúcom roku. Ak nám sadenice jahôd pred výsadbou trochu preschli, namočíme ich na pár hodín do vody. Spon výsadby je najšastejšie 50 cm x 50 cm. Základom dobrej úrody je mať kvalitné a zdravé sadenice. Vybrať sa dá od skorých odrôd - Honeoy cez poloskoré - korona, Kent, Elsanta, Dukát až po neskoré Senga Sengana. Sú vhodné do rôznych oblastí.

okrasná záhrada so sladkými plodmi

Čas výsadby - realizácia plánovania

Správny záhradkár vie, že vývoj počasia na jeseň zaručuje kvalitnú a úspešnú výsadbu okrasných rastlín. Skorá jeseň do polovice októbra je ideálnym termínom na výsadbu a kvalitné zakorenenie väčšiny ihličnatých rastlín. U opadavých kríkov a stromov je najvhodnejší termín na výsadbu od konca októbra až do novembra, podobne ako u väčšiny ovocných drevín, v závislosti od vývoja počasia. Počas výsadby nesmie byť pôda veľmi mokrá, nemal by byť mráz a vysúšajúci vietor. V neskorej jeseni nie je vhodné vysádzať magnólie a ďalšie rastliny citlivé na mráz, brezy, ktoré všeobecne v jeseni horšie zakoreňujú. Na jar by ste mohli mať u väčšiny zasadených rastlín náskok, pretože ťažké obdobie zakoreňovania a aklimatizácie na stanovisku majú rastliny vysadené v správnom čase v jeseni úspešne za sebou. To znamená, že majú prvú príležitosť ukázať sa Vám v plnej kráse, akoby boli u Vás už niekoľko období. 

Výsadba stromov

Nebojte sa sadiť na jeseň! Výsadba ovocných stromov je vhodná práve v tomto ročnom období. Ovocné škôlky poskytujú najväčší výber odrôd na jeseň. Ak ste sa rozhodli, že počkáte s výsadbou na jar, môžete byť nemilo prekvapení, nakoľko ponuka už nebude ani zďaleka tak bohatá. 

 

Pre rastliny v kontajneri problém s výsadbou nie je. Rastlinku jednoducho vyberiete z kvetináča a zasadíte do pripravenej jamy. Doporučujeme vykopať jamu o 1/3 väčšiu ako je rastlina v kvetináči, použiť substrát na okrasné dreviny, u kyslomilných drevín špeciálny substrát určený pre ne, prípadne hnojivo zaliať vodou. Stačí ak rastliny polejeme pri výsadbe, proti mrazu ich ochránite tak, že im korene prikryjete kôrou alebo čečinou. Chúlostivejšie rastliny treba zabaliť do textílie alebo niečoho, čo dýcha. V žiadnom prípade nie do fólie!

Keďže jeseň je nepochybne spätá s výsadbou ovocných stromov, ich zastúpenie nájdete aj v našich predajniach, v predaji od polovice októbra. Nechýbajú osvedčené odrody, ale nezabudli sme ani na novinky zo sveta ovocných drevín.

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Po skončení leta, počas ktorého sa trávnik intenzívne používal a pôda sa tlačila, je prospešné jeho prepichanie alebo prerezanie - teda prevzdušnenie. Nadľahčenie zhutnenej pôdy, ktorá zadúša trávu, podporuje rozvoj hlbších koreňov a zdravý rast. 

Skarifikácia (prerezanie) je ďalšia činnosť, ktorá sa odporúča urobiť začiatkom jesene. Ide o odstránenie machu a odumretých zvyškov trávy, ktoré dusia trávu. Trávnik v záhrade po tejto procedúre bude vyzerať horšie, ale jej blahodarný účinok sa prejaví už budúcu jar.
Pokiaľ  sa v záhrade nachádzajú aj opadavé listnaté stromy, netreba zabudnúť opadané lístie odstrániť. Tráve tieni a spomaľuje jej rast, navyše podporuje vznik chorôb. V neposlednom rade netreba zabudnúť na jesenné hnojenie.

Skladba hnojív závisí od ročného obdobia. Na jeseň je v hnojive potrebné zvýšenie množstvo draslíka, aby tráva pred zimou spevnela. Dôležité je aj kosenie, nože treba nastaviť do výšky asi 2,5 cm.

Záhradné jazierka a jesenná údržba

Záhradné jazierka a jesenná údržba

Udržať zdravé prostredie v jazierku s čistou okysličenou vodou a prosperujúcimi rastlinami je možné iba pravidelnou starostlivosťou. 

Dôležitá je nielen údržba na jar počas vegetačného obdobia, ale aj príprava  jazierka na zimu. 
Zazimovanie jazierka prebieha tak, že sa vyberú chúlostivé a neúplne mrazuvzdorné rastliny z vody, odstránia sa všetky odumreté listy a uložia sa do nádoby s vlhkým pieskom v miestnosti, kde nemrznú. Prerieďte okysličujúce rastliny, vyhoďte rozbujnený porast a odpad, ktorý by cez zimu zahníval. 

V období mrazov treba rastliny a ryby chrániť. Súvislá vrstva ľadu síce rastliny chráni pred umrznutím, avšak bráni úniku škodlivých plynov. 
Odporúčame: na vodu dajte polystirénový kruh Pondo Polar - nájdete v našich predajniach, ktorý zmierni expanziu. Nikdy ho nerozbíjajte - tlakové vlny ktoré pri tom vznikajú by mohli ublížiť rybám a poškodiť fóliu. 
Ako ochranu proti padajúcemu lístiu použite sieť. Ľahko ju raz za týždeň vyčistíte a znovu rozprstriete. 
Keď na svoje jazierko nezabudnete počas jesenných a zimných dní, budete si ho v plnej kráse užívať aj na budúci rok.

Kvety a jesenná záhrada

Jesenné dni si skrášlime výsadbou nielen priamo na záhony, ale i do nádob a kvetináčov. Túto možnosť ocenia najmä tí, ktorí nemajú záhradu. Jesennú sychravosť vám zaručene rozveselia vresy a vresovce, okrasné trávy, či brečtan.

Všimli ste si, že jesenné sychravé a veterné počasie už akosi nepraje našim letničkám a hrantíky či závesy v oknách by potrebovali oživiť? Tu sú naše príklady, ako udržať krásu našich okien či terás. 

Calluna – vres. Existuje len jeden druh (Calluna vulgaris) ale veľa kultivarov. Kvitnú koncom leta. Majú farebné olistenie - zlaté, striebristé, bronzové, červené. Kvety sú biele, ružové alebo purpurové. Obľubuje slniečko, dobre priepustnú pôdu, pri vysádzaní sa pridáva rašelina. Rastliny sa mierne skracujú v marci, aby sa odstránili odkvitnuté kvety.

Erika – vresovec. Často si ju mýlime s Callunou. Jej lístočky máličko pichajú, pripomínajú ihličie, sú vzpriamenejšie. Má zvončekovité kvety ktoré kvitnú dlhšie ako calluna. Výška sa pohybuje od 20 - 30cm. Potrebuje pieskovú, rašelinovú pôdu s vyžším stupňom kyslosti.

Je dobré kombinovať rôzne druhy vresov s vresovcami, príp. inými kyslomilnými rastlinami:

záhrada na jeseň - Vres - Colluna

Daboecia – dabécia, írsky vresovec. Má krovitý vzrast, dorastá do výšky cca 60cm. Má malé lístky, zvončekovité kvety bielej alebo cyklaménovej farby. Kvitne od júna do októbra. Potrebuje priepustnú kyslú pôdu, priame slnko a chránené stanovište pre svoju citlivosť na mráz. Mierne sa strihá hneď po odkvitnutí.

Gaultheria – stálozelená rastlina zaujímavá svojimi bobulami červenej farby. Má biele kvety tvaru zvončeka. Uprednostňuje kyslú pôdu a slniečko. Je vhodná na aranžovanie.
Hebe – stálozelená rastlina, na zimu chúlostivá, vyžaduje prikrívku z čečiny. Čím sú listy väčšie, tým je kultivar chúlostivejší na mráz. Darí sa jej na slniečku, príp. v miernom polotieni. Postrebuje kyslý substrát.

Všetky tieto vymenované druhy môžete použiť do skalky, nádob alebo ako pôdopokryvné rastliny. Sú vernými spoločníkmi rododendronov, pierisov a iných kyslomilných drevín.

Okrasné trávy

Okrem už obľúbenej Cortadérie pampovej /Cortaderia selloana/ či Perovca psiarkovitého /Pennisetum alopecuroides/ nájdete sortiment tráv obohatený o nové kultivary. Odrody Perovca veľkoklasého Pennisetum setaceum Summer Samba alebo Fireworks zaujmú výraznou a neprehliadnuteľnou červenoružovou až purpurovou farbou listu aj klasu. Svojou hrdzavobronzovou farbou, úzkym listom a habitusom pripomínajúcim vlasy upúta menej známa Carex buchananii či Stipa tenuissimaK jazierkam prípadne ako dominanty do trávnika sú vhodné Miscanthus s.Zebrinus či Miscanthus s.Silberfeder či Karl Forster. Jesenné aranžmá v kvetináči, či inej nádobe krásne doplnia rôzne odrody brečtanu. Brečtan (Hedera) patrí k nenáročným rastlinám, ktoré majú veľmi univerzálne použitie. Zasadiť ju môžme  spoločne s ďalšími rastlinami, aby zakryl hrany kvetináča.
Presuňme sa z okrasnej časti záhrady k úžitkovej. Rôzne odrody drobného ovocia ako čučoriedky, jahody nájdete v našich predajniach. 

 

Jeseň v záhrade je ideálna na výsadbu cibuľovín

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu tulipánov, narcisov, hyacintov a voľnokorených rastlín. Napríklad prostokorenný vtáčí zob. Ligustrum ovalifolium - vtáčí zob. Tento kultivar je opadavý, veľmi vhodný na tvorbu živých plotov. Nestrihaný dorastá do výšky 3-4 m. Veľmi dobre znáša rez a preto ho môžete tvarovať do rôznych tvarov. Vyhovuje mu bežná záhradná pôda, slnečné aj polotienisté stanovište. Je nenáročný na pestovanie. 

V ponuke máme širokú škálu druhov, ktoré v inom ročnom období nenájdete. Odporúčame všetky cibuľoviny vysádzať do košíčkov. Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie pestované cibuľoviny môžeme zaradiť v našich podmienkach tulipány. Je to pre ich obrovskú dekoratívnu hodnotu v záhradke a ich skoré a tiež postupné kvitnutie. Majú bežné pestovateľské nároky a dobre sa im darí aj v chudobnejších a ťažších pôdach, na slnečných stanovištiach.

V spoločných záhonoch ich s obľubou kombinujeme s cibuľovinami s podobnými nárokmi na prostredie. Dokonalý efekt dosiahneme pri rešpektovaní estetických a farebných zásad striedania rastlín. Kombinácie rastlín založené na vytvorení kontrastu sú dlhodobo zaujímavé a priťahujú pohľady. Silnejší kontrast dosiahneme kombináciou viacerých prvkov – farbou veľkosťou a tvarmi. Cibuľoviny odporúčame do výsadby v kombinovanom záhone s trvalkami. 

Viac rád a nápadov nájdete v našom bezplatnom tlačenom časopise TIP v záhradnom centre Bella Gardena.